Business Intelligence Consultant Entry And Senior Level Positions

MicroStrategy
Firma MicroStrategy jest liderem na rynku oprogramowań dla potrzeb Business Intelligence. W tym roku w niezależnym rankingu The OLAP Survey 6 zajęlismy pierwsze miejsce jako najlepszy produkt przeznaczony do standaryzacji Business Intelligence. MicroStrategy otworzyła swój pierwszy oddział w Polsce w maju 2006 roku i w związku z intensywnym rozwojem firmy poszukujemy zdolnych, ambitnych ludzi, którzy dołączyliby do naszego zespołu. Szczególnie interesują nas absolwenci oraz studenci 5 roku, które staramy się zachęcić do rozwoju i współtworzenia naszego oddziału z siedzibą w Warszawie.
Branża: IT
Stanowisko: Business Intelligence Consultant Entry And Senior Level Positions
Wakatów:
Miejsce pracy: Warszawa
Wymagania:  We welcome candidates who have studied or gained on – the –job experience in one of the following:
  • SQL,
  •  BI tools (Microstrategy, Business Objects, Crystal Reports, Cognos),
  •  Relational Databases (Teradata, Oracle, SQL Server, DB2),
  • Data Warehousing,
  •  Data Modeling,
  •  ETL tools (Informatica, DTS, Oracle Warehouse Builder, Ab Initio),
  •  Web/Internet technologies (JAVA, HTML, ASP, XML, XSL, JavaScript).
Obowiązki:
  • Provide support for MicroStrategy’s product suite and its underlying technologies.
  •  Develop relationships with MicroStrategy customers and partners
  •  Find solutions to problems reported while using MicroStrategy’s product suite through analytical troubleshooting abilities.
  • Prioritize and communicate product defects and enhancements to development teams.
  • Be open to a constant development by participating in Internal Training Programs
Sposób aplikowania: rekrutacja@microstrategy.comPlease send your CV (in English) with reference to the job title at :